strzałka do góry

Trzy dni prelekcji podczas Targów Aluminium w Düsseldorfie
Utworzony przez:  Administrator
Data utworzenia:  2016-10-24 09:16:10


Targi Aluminium oraz obecni na tym wydarzeniu wystawcy przedstawią wykłady dotyczące trendów, produktowego know-how oraz innowacji w świecie aluminium w różnych gałęziach przemysłu podczas cyklu branżowych prelekcji ALUMINIUM FORUM.

Wstęp dla odwiedzających do specjalnego obszaru w boksie 11J75 (hala 11) jest bezpłatny, a wykłady będą prowadzone w języku angielskim.

Wykaz wykładów

Godzina

Temat

Opis

Wtorek 29.11.2016

10:00

Obróbka cieplna elementów konstrukcyjnych dla branży motoryzacyjnej

A. Hanus
LOI Thermprocess GmbH

Wraz z tendencją zmniejszania ciężaru pojazdów, aluminium używane jest coraz częściej w konstrukcji nadwozia. Ma ono duże znaczenie dla bezpieczeństwa, dlatego komponenty muszą spełniać wysokie wymagania. Dzięki obróbce cieplnej: procesom wyżarzania, starzenia otrzymywane właściwości komponentów dorównują wysokowytrzymałej stali. Ponieważ wymagania nieustannie wzrastają, wykorzystywane procesy musza być stale modyfikowane i udoskonalane. Opracowania Tenova LOI Thermprocess są sprawdzane zanim instalacja zostanie ostatecznie zaprojektowana i wyprodukowana. Parametry procesu są określane na podstawie wielu doświadczeń i wyników najnowszych badan, zalezą od rodzaju stopu, są personalizowane dla każdego klienta.

10:30

Efektywne projektowanie technologii wyciskania profili aluminiowych przy wykorzystaniu programu QFORM EXTRUSION

I. Kniazkin
QuantorForm Ltd.
N. Biba

Micas Simulations Ltd. 

Aluminiowe produkty wytłaczane są szeroko stosowane w wielu sektorach. Im bardziej skomplikowany kształt profilu tym dłużej trwa zaprojektowanie matrycy. Głównym celem projektowania matryc jest otrzymanie równomiernego przepływu materiału podczas wyciskania przy zachowaniu parametrów w dopuszczalnych zakresach. Symulacja numeryczna oraz optymalizacja z wykorzystaniem programu QFORM EXTRUSION znacznie zwiększa wydajność projektowania matryc do wytłaczania.

11:00

Szybka identyfikacja składu i gatunku aluminium za pomocą przenośnego urządzenia LIBS

V. Ciobota
Rigaku Analytical Devices

Wraz ze wzrostem globalnego zastosowania aluminium, rola recyklingu tego metalu staje się coraz bardziej istotna. Ścisła kontrola gatunku stopu jest niezbędna w całym cyklu życia produktów na bazie aluminium. Jest to szczególnie ważne w produkcji aluminium wtórnego, gdzie złom uzyskiwany jest z różnych źródeł. Aby sprostać rygorystycznym wymaganiom nowoczesnego recyklingu, ręczne urządzenia muszą umożliwiać dokładną separację stopów aluminium do szybkiej identyfikacji złomu. Spektroskopia emisyjna ze wzbudzeniem laserowym (LIBS - Laser-Induced Breakdown Spectroscopy) oferuje nowy sposób określania składu pierwiastkowego.

13:00

Europejskie Aluminiowe Centrum Innowacyjności

Ch. Leroy
European Aluminium

Centrum innowacji, założone w 2016 roku, zrzesza kluczowe branżowe firmy oraz ma na celu inicjowanie wspólnych projektów badawczych finansowanych ze środków Unii Europejskiej, szczególnie w ramach programu Horyzont 2020. Prezentacja będzie koncentrować się na głównych działaniach Innovation Hub, a także priorytetach badawczo-rozwojowych w łańcuchu produkcji aluminium.

13:30

Europejski przemysł motoryzacyjny: Jak uzyskać najnowsze informacje i spotkać kluczowych analityków branżowych i ekspertów?

Ch. Boizza
FARO The International Commodities Club

Kommodities Partners SA jest szwajcarską firmą specjalizująca się w zarządzaniu towarowym i walutowym ryzykiem finansowym.

14:00

Smart Data- inteligentne dane dla konserwacji bazującej na stanie maszyn

M. Frochte
Bachmann Electronic GmbH 

Bachmann Electronics Gmbh jest międzynarodową firmą hi-tech z siedzibą w Fredrich (Austria), zajmuje się ona opracowywaniem, produkcją i sprzedażą kompletnych rozwiązań systemowych. Systemy sterowania oraz rozwiązania Bachmann Electronics Gmbh są wykorzystywane w szerokim zakresie: w elektrowniach wiatrowych, energiach odnawialnych, narzędziach przemysłowych, obrabiarkach a także zastosowaniach morskich i offshore.

15:00

Monitorowanie i kontrola produkcji z platformą IoT - ThingWorx

R. Schmidt
Software Factory GmbH

W erze Przemysłu 4.0 i koncepcji Internet of Things, firmy produkcyjne stają przed wyzwaniem szybkiego i elastycznego łączenia zakładów produkcyjnych i montażowych z systemami informatycznymi służącymi do gromadzenia, przetwarzania i oceny dużej ilości danych. Tradycyjne koncepcje oprogramowania są zbyt wolne i sztywne. Platforma IoT taka jak ThingWorx zapewnia szeroką podstawę odpowiednich rozwiązań: łączą w sobie aspekty szczególnie istotne w nadzorowaniu i sterowaniu produkcją, z możliwością przygotowywania, gromadzenia i prezentowania danych. Platformy IoT zapewniają szeroki wachlarz możliwości integracji danych produkcyjnych (przy użyciu standardowych protokołów) jaki i zewnętrznych danych biznesowych (na przykład poprzez REST API), w ten sposób istniejąca produkcja jest scalona z infrastrukturą IT i dostosowuje się do idei Przemysłu 4.0 oraz IoT.

Środa 30.11.2016

9:30

Materiały ognioodporne

ChangZhou Refuta Refractories co.,Ltd.

ChangZhou Refuta Refractories co.,Ltd. jest liderem na chińskim rynku materiałów ognioodpornych znajdujących zastosowanie w branży przemysłowej, motoryzacyjnej, lotnictwie i astronautyce. 

10:00

Prostowanie aluminiowych wyrobów płaskich przy użyciu prostownicy multi-rolkowej.

L. Henrich
Schnutz GmbH

Schnutz Ltd specjalizuje się w produkcji maszyn dla wyrobów płaskich takich jak blachy, taśmy itd. Korzenie tej długoletniej firmy rozpoczęły się od otwarcia kuźni w 1846. Na początku lat 60. ubiegłego wieku, firma skoncentrowała się produkowaniu maszyn prostujących. I od tego czasu rozwinęła się w lidera technologicznego tego sektora. Dzisiaj Schnutz oferuje swoim międzynarodowym klientom szeroki zakres prostowarek do blach.

10:30

Jak obniżanie masy w transporcie może pomóc w zmniejszeniu emisji związków węgla

P. Ragnarsson
European Aluminium

Jak przemysł może współpracować aby zwiększyć udział aluminium w pojazdach? Jakie są możliwości prawne i wyzwania na przyszły rok? Przegląd przez ekspertów z Brukseli.

11:00

Rozwinięcie Zrównoważonego Planu na rzecz Europejskiego przemysłu aluminiowego: przykład z wymiarem społecznym

C. Lavorel
European Aluminium

Europejski Przemysł Aluminiowy przyjął wspólną strategię i program dotyczący zrównoważonego rozwoju, ustalania celów i zadań dla całego łańcucha wartości. Opiera się na wieloletnim zaangażowaniu sektora, zaangażowaniu z zainteresowanymi stronami w celu poprawy wydajności w przemyśle aluminiowym. Filar społeczny - dobro pracowników do wymiany wartości ze społecznościami - jest to nowa dziedzina współpracy zaczynająca się od lepszego zrozumienia obecnej sytuacji wymiany najlepszych praktyk.

15:00

Wykończenie powierzchni aluminium - liczy się pierwsze wrażenie

W. Mader
GSB International

Szeroka gama kolorów powłok umożliwiła wzrost wykorzystania aluminium w branży architektonicznej. Odważne konstrukcje elewacyjne są możliwe do wykonania tylko dzięki aluminium, a dzięki powłoce zyskują wyjątkowy charakter. Bardzo rozczarowujące jest szybkie zanikanie połysku powłoki lub zmiana koloru fasady pod wpływem promieni słonecznych. Wówczas zniszczeniu ulega nie tylko reputacja wykonanej obróbki powierzchniowej, ale również wartość budynku. Aby nie doprowadzić do tego GSB International od ponad 40 lat wyznacza standardy w całej Europie. Środki chemiczne od obróbki wstępnej oraz farby przetestowane i zatwierdzone przez GSB International, a także lakiernie monitorowane przez GSB, dają klientom pewność, że lakierowane wyroby aluminiowe są wartością dodatnią ich produktów i przyczyniają się do ich dłuższych żywotności oraz doskonałej jakości.

15:20

Przejście na bezchromowe systemy przygotowania powierzchni u GSB Premium Coaters

P. Schmidt-Dobrowolny
NABU-Oberflächentechnik GmbH

Chemiczna obróbka powierzchniowa stawia wysokie wymagania w zakresie wiedzy i indywidualnych rozwiązań. NABU-Oberflächentechnik GmbH opracowuje, produkuje i sprzedaje środki do obróbki powierzchniowej. Zakres oferowanych przez firmę produktów obejmuje procesy od czyszczenia aż do preparatów poprawiających przyczepność i hamujących korozję na aluminium, magnezie, żelazie i stali ocynkowanej. Koncentruje się na preparatach bezchromowych, technologiach ekologicznych, które są szczególnie stosowane w obróbce wstępnej przed lakierowaniem mokrym czy proszkowym.

15:40

Kiedy wejdzie w życie zakaz stosowania związków chromu (VI)?

H. Jürgen Alfort
GSB International 

GSB International jest pierwszym ogólnoświatowym stowarzyszeniem odpowiedzialnym za jakość powierzchni aluminiowych wyrobów lakierowanych. Firmy z branży zdały sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie jakości w tym sektorze, aby stworzyć podstawę do uzyskania zaufania u partnerów handlowych, architektów czy też wykonawców. GSB została założona w 1977 roku, składa się z prawie 180 członków z 25 krajów, wśród nich zakłady lakiernicze, producenci farb, chemii do obróbki wstępnej. Niezależne testy przeprowadzane zgodnie z przepisami jakości GSB gwarantują najwyższą jakość wyrobów.

16:00

Z działalności Komisji Technicznej (TC)

G. Hüllweck
VOA

-

16:20

Kamienie milowe w obróbce powierzchniowej aluminium - najnowsze opracowanie znaku jakości QUALICOAT

J. Schoppig
QUALICOAT - VOA

Uczestnicy targów Aluminium 2016 podczas tej prezentacji zostaną poinformowani o najnowszych osiągnięciach QUALICOAT. Ten znak jakości jest znany już od 30 lat jako najlepszy sposób monitoringu jakości obróbki powierzchni aluminium. Organizacja składa się z sieci stowarzyszeń działających na całym świecie, które obejmują wykonawców powłok, producentów farb oraz produktów do obróbki powierzchniowej. QUALICOAT podjął wyzwanie nie tylko promowania i chronienia jakości wyrobów, ale także przewidywania zmian w kwestiach technicznych. Podkreślone zostaną kamienie milowe z ostatnich kilku lat, m.in. wprowadzenie licencji SEASIDE i koncepcji rodzin kolorów dla Klasy 2 tzw. proszków superdurable. Zaznaczone zostanie zaangażowanie QUALICOAT jako certyfikowanego organu akredytacyjnego w ISO 17065.

16:40

Architektoniczne pokrycia proszkowe zyskały solidną reputację wytrzymałości

M. Krämer
Metob Beschichtungen

-

Czwartek 01.12.2016

10:00

Wprowadzenie do aluminiowego przemysłu odlewniczego

G. Klügge
BDGuss

Produkcja odlewów z metali nieżelaznych tradycyjnie zdominowana jest przez metale lekkie, z przemysłem motoryzacyjnym jako czołowym klientem. W okresie objętym prezentacją, oraz w całym okresie powojennym, produkcja odlewów aluminiowych wzrastała z roku na rok osiągając prawie 3,6 mln ton w Europie i na innych kontynentach. Głównymi krajami odlewniczymi aluminium są USA Chiny i Japonia. Jeśli chodzi o Europę, to głównymi dwoma producentami są Niemcy i Włochy, niezmiennie obrót 52% odlewów aluminiowych. W ubiegłym roku produkcja dla tych krajów wzrosła odpowiednio 7.8% dla Niemiec i 5,1% dla Włoch. W innych europejskich państwach odnotowano spadek produkcji.

10:10

Rozwój i zastosowanie wysokojakościowego stopu odlewniczego na bazie AlCu stosowanego w głowicach cylindrów

F.J. Feikus
Nemak Europe Headquarters

Prezentacja ta będzie dotyczyć nowego stopu AlCuMnZr odpornego na wysokie temperatury wykorzystywanego do produkcji głowic cylindrów. Dzięki intensywnym pracom rozwojowym, firmie Nemak udało się uzyskać stabilne warunki do produkcji nowoczesnych, o bardzo złożonej budowie głowic cylindrów, spełniających wysokie wymagania jakościowe. Przedstawione zostaną właściwości fizyczne i mechaniczne stopu w zakresie temperatur użytkowania silnika.

10:35

Wprowadzenie do procesu odlewania wysokociśnieniowego

E. Müller
Pressmetall GDC Group GmbH

Prezentacja pozwoli odczuć co się dzieje podczas każdej minuty produkcji wyrobów metodą odlewania wysokociśnieniowego. Będą rozważane za i przeciw, a także dokładność tej techniki i jej ekonomiczność. Udzielone zostaną odpowiedzi jakiego typu materiały można poddać odlewaniu wysokociśnieniowemu oraz jakie są wymagane parametry procesu.

11:00

Wzmacnianie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez recykling: jak przyczynia się do tego ocena życia produktu?

B. Gilmont
European Aluminium

Podczas zakupu produktu, konsument powinien być poinformowany o jego wkładzie w gospodarkę o obiegu zamkniętym kiedy osiągnie kres swojego życia. Aby to zrobić, ocena cyklu życia powinna dać pełny obraz korzyści recyklingu końcowego w odniesieniu do produktów i materiałów dla których przemysł recyklingowy jest na miejscu. Przegląd korzyści recyklingu końcowego przedstawia ryzyko skupienia się na udziale surowców wtórnych wykorzystywanych w produktach bez uwzględniania jego własnych możliwości recyklingu, zaniedbując w ten sposób ich udział w gospodarce o obiegu zamkniętym, gdy nie nadają się już do dalszej eksploatacji.

11:30

Jak umiejscowić Aluminium w gospodarce o obiegu zamkniętym oraz w koncepcji gospodarowania odpadami? Idea materiału trwałego.

M. Labberton
European Aluminium

Aluminium nie jest surowcem odnawialnym, biodegradowalnym. Jednak może być wielokrotnie poddawany recyklingowi, jest ponownie używany bez utraty właściwości i cech charakterystycznych materiału. Aluminium pozytywnie przyczynia się do gospodarki o obiegu zamkniętym, pod względem właściwości dorównuje innym konkurencyjnym materiałom.

12:00

Sortowanie InLine stopów aluminium z LIBS

K. Hoffmann
Steinert Elektromagnetbau GmbH

Efektywny recykling aluminium to nie tylko reorganizacja zasobów, ale także znaczne oszczędności kosztów w stosunku do produkcji aluminium pierwotnego. Porównując, 10% mniej energii jest potrzebne do wytworzenia aluminium z recyklingu niż w produkcji pierwotnej. Tym bardziej istotne jest odpowiednie przygotowanie złomu aluminiowego do produkcji wtórnej. Wykorzystując innowacyjną technologię sortowania Steinert niezmieszane recyklaty aluminiowe rozdzielane są na stopy 5XXX i 6XXX. Firma Steinert prezentuje nowe możliwości - systemy pracujące InLine stosowane do sortowania w użytku przemysłowym. Efektywne przygotowanie złomu aluminiowego umożliwił postęp spektroskopii emisyjnej ze wzbudzeniem laserowym (LIBS).


ALUMINIUM FORUM

Komentarze
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018