strzałka do góry

Zwycięzcy European Aluminium Award 2016
Utworzony przez:  Administrator
Data utworzenia:  2016-12-02 08:39:40


Począwszy od motocykla wykonanego w druku 3D, po elewację budynku hi-tech zaprojektowanego przez architekt Zaha Hadid, po raz kolejny w tym roku najbardziej kreatywne i nowe niezwykłe rozwiązania w przemyśle aluminiowym zostały uhonorowane nagrodą European Aluminium Award  podczas targów ALUMNINIUM 2016 w Düsseldorfie.

W sumie w czterech podstawowych kategoriach zostało wyróżnionych pięć projektów. Ponadto jury zdecydowało się wręczyć dodatkowe cztery nagrody: Nagrodę Specjalną, Nagrodę dla Młodych Talentów 2016, Nagrodę Jury, a także Nagrodę za Całokształt Osiągnięć. Ostatnie wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy w historii konkursu, laureatem zostało Audi AG za wybitne sukcesy jako pioniera i motywatora innowacji w aluminiowym sektorze motoryzacyjnym.

Zwycięzca Nagrody Publiczności został ponownie wyłoniony w głosowaniu w kategorii Wzornictwo&Styl Życia podczas targów ALUMINIUM. Z ilością 2 364 głosów kategorię wygrał projekt firmy SAPA  - ViaLuce.

Zwycięzcy:

Kategoria Architektura & Budynki

BARCO ONE CAMPUS – Ściany Atrium (AVC, Belgia)

Zaokrąglone, wewnętrzne elewacje wykonane z aluminium i pleksi prezentują produkty AVC Doors&Walls, które są  projektowane dla różnorodnych powierzchni o kształtach eliptycznych. W oczach jury wnętrze komponuje się w doskonałą i lekką konstrukcję. Zakrzywione są również podłogi, aby utworzyć tarasy w atrium. Minimalistyczne ściany zostały wykonane z ram aluminiowych.

Port House Antwerpia (GrovenPlus, Belgia)

Jury także uhonorowało fasadę, która demonstruje wszechstronność aluminium w architekturze. NIEUW HAVENHUIS w Antwerpii służy za siedzibę zarządu portu. Konstrukcja wykonana z aluminium i szkła jest odwołaniem do niezwykłej lokalizacji budynku na wodzie, a jednocześnie odzwierciedla rolę Antwerpii jako miasta diamentów. Biuro zostało zaprojektowane przez top architekt Dame Zaha Hadid, która zmarła niespodziewanie tuż przed zakończeniem budowy.

Kategoria Motoryzacja & Transport

REALCAR (Jaguar| Land Rover & NOVELIS, UK / Szwajcaria)

Duży krok w przyszłość. Tak jurorzy chwalili złoszenie Land Rovera i NOVELIS. Recykling jest kluczem w przekształcaniu aluminium w niewyczerpane zasoby. Do realizacji tego celu zbliża opracowanie nowego motoryzacyjnego stopu aluminium RC5754 w którym jest wykorzystywane więcej niz kiedykolwiek wcześniej ponownie przetworzonego motoryzacyjnego złomu aluminiowego.

Wzornictwo & Styl Życia

System stołowy ATTACH (Grumdesign & Lammhults, Dania / Szwecja)

Częściowo, stół ten zjednał sobie jury ze wzgledu na swoją konstrukcję oraz wyjatkową elastyczność związaną z jego możliwościami zmiany kształtu i rozmiarów. Jednak to metoda produkcji i dobór materiału spowodowały, że system stołowy ATTACH awansował na sam szczyt tej kategorii.

Techniki Produkcji, Narzędzia & Maszyny

ALUMASTER High Speed Disc (August Rüggeberg, Niemcy)

ALUMASTER® High Speed Disc jest unikalnym narzędziem o bardzo wysokiej wydajności cięcia opracowanej specjalnie do szlifierek kątowych. Jury pochwaliło płytki skrawajace z weglika spiekanego, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane. To urządzenie jest idealne do obróbki aluminium, ponieważ nie generuje  niebezpiecznego lub wybuchowego pyłu. Specjalna konstrukcja zapewnia maksymalne bezpieczeństwo.

Nagroda specjalna

Fasada Parkingu P+R Dworca kolejowego Elst, NL (Van Campen Industries, Holandia)

Fasada ta została odznaczona Nagrodą Specjalną za sposób w jaki prezentuje ogromne możliwości aluminium w budownictwie, a także za unikalną formę. Prefabrykowane elementy na fasadzie parkingu w Elst wykonane zostały ze skręconych aluminiowych łopatek. Uzyskany efekt wizualny tworzy dynamikę i głebię w fasadzie, które przemieniają budynek w ruchomą sylwetkę. Usytuowany w sąsiedztwie linii kolejowej, garaż idealnie współgra z dynamiką kolei.

Nagroda dla Młodych Talentów 2016

Motocykl Light Rider z drukarki 3D (Niels Grafen TU München / Airbus APWorks, Niemcy)

Uznany za pioniera, Light Rider, pierwszy na świecie motocykl wyprodukowany w technologii druku 3D. Niels Grafen jest pierwszym projektantem, który umieścił na drodze pojazd składajacy się z wszystkich elementów nośnych drukowanych 3D. Podejście projektowe Nielsa Grafena - optymalizacja topologii połączona z drukiem 3D - zasila mobilność miejską.

Nagroda Jury

Solar Fingerplate (Philipp Griesacker / Austria Druckguss, Austria)

Jury szczególnie korzystnie mówiło o sprytnym wykorzystaniu aluminium, obrazującym optymalnie korzyści, w tym mały ciężar i lejność tego materiału. Solar Fingerplate demonstruje potencjał odlewania jako źródła elementów konstrukcyjnych dla produkcji alternatywnych źródeł energii. Jest stosowany w naziemnych instalacjach fotowoltaicznych narażonych na silne wiatry.

Nagroda Aluminium Lifetime Archivement

AUDI AG

Podczas 10 edycji European Aluminium Award po raz pierwszy została przyznana bardzo szczególna nagroda - Aluminium Lifetime Archivement Award. Jury obdarzyło uznaniem Audi AG za wybitne osiągnięcia jako pioniera i motywatora innowacji w sektorze motoryzacyjnym. Audi AG już dwukrotnie został wyróżniony w kategorii Motoryzacja, w 1994 za model A2 i 2000 za model A8. Audi AG wkroczyło na nową drogę wprowadzając pierwszy aluminiowy samochód - model A8 i od tego czasu wyznacza standardy w branży.

Nagroda Publiczności

ViaLuce (Projekt 21c / SAPA Extrusions Raeren, Belgia)

ViaLuce to zewnętrzne oprawy oświetleniowe do przestrzeni mieszkalnych i użyteczności publicznej. Spełniają one wymagania oświetleniowe, jednak nie są standardowymi oprawami. ViaLuce nie wymaga zewnętrznego zasilania - co oznacza, że istniejące już ogrody lub struktury nie muszą być zakłócone. W oczach gości targów, projekt ten zasłużył na wyróżnienie.

O wyróżnieniu European Aluminium Award:

EUROPEAN ALUMINIUM AWARD jest inicjatywą Dutch Aluminium Centrum we współpracy ze stowarzyszeniami European Aluminium (EAA) i German Aluminium Association (GDA) oraz targami Aluminium 2016. W sumie 17 europejskich stowarzyszeń wspiera konkurs, który został objęty patronatem medialnym przez czasopisma branżowe Aluminium International Today oraz Aluminium Kurier.


European Aluminium Award

Komentarze
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018