strzałka do góry

Warianty procesu utleniania anodowego
Utworzony przez:  Administrator
Data utworzenia:  2016-02-17 08:33:24


Istnieje dzisiaj wiele technicznie możliwych procesów anodowania. Te różnorodne warianty procesów umożliwiają tworzenie warstw tlenku o znacznie różniących się właściwościach, np: zróżnicowane grubości powłoki od 0,3 do około 100μm, przeźroczyste warstwy, barwne powłoki przez barwienie warstwy tlenku, barwne powłoki przez barwienie warstwy tlenku za pomocą barwników organicznych, elektrolitycznie barwione warstwy tlenku oraz także warstwy tlenku z wtrąconymi cząstkami (np. policzterofluoroetylenu).

Obecnie w zastosowaniu jest kilka metod anodowania powierzchni aluminium. Podziału metod anodowania dokonano biorąc pod uwagę wykorzystywany w procesie elektrolit oraz parametry gęstości prądu.

Anodowanie Typu I

Warstwę tlenku wytwarza się przez kąpiel w roztworze kwasu chromowego jako elektrolitu. Polecane jest kiedy przedmiot anodowany stwarza ryzyko uwięzienia resztek elektrolitu w warstwie anodowej z uwagi na swą skomplikowaną strukturę. Preferowane jest przy anodowaniu odlewów aluminiowych. Pozostałości kwasu chromowego są stosunkowo mało agresywne, a ponadto posiadają właściwości pasywujące. Powłoka tlenkowa w 50% wyrasta ponad element i 50% wrasta w niego. Jest cienka i ciemna, lecz twardsza od powłoki tej samej grubości powstałej w wyniku anodowania typu II.

Anodowanie typu I dzieli się na następujące podtypy:

  • Typ I A Konwencjonalne anodowanie w kwasie chromowym
  • Typ I B Anodowanie w kwasie chromowym przy użyciu obniżonego napięcia.
  • Typ I C Anodowanie w innych kwasach jako alternatywa dla typu I i IB, np. Metoda Boeinga - anodowanie w kwasie bornym

Anodowanie Typu II

Jest to wytworzenie warstwy tlenku przy użyciu jako elektrolitu roztworu kwasu siarkowego.

Anodowanie typu II jest najbardziej rozpowszechnione. Wykorzystywane w zabezpieczaniu i nadawaniu dekoracyjnego wyglądu profili aluminiowych i innych elementów wykonanych z aluminium dla potrzeb np. budownictwa, motoryzacji, sprzętu AGD.

Powłoka jest stosunkowo gruba i odporna na ścieranie. Na 33% wyrasta ponad element, a 67% wrasta w niego. Jest dość jasna, porowata i z tego powodu łatwa do barwienia przez co zwiększa walory dekoracyjne uzyskanych powierzchni anodowanych.

Anodowanie Typu III

Jest to proces wytworzenia tlenku, w którym elektrolitem jest roztwór kwasu siarkowego podobnie jak w typie II-m. Jednakże stężenie kwasu jest wyższe, ale temperatura niższa (np. -3÷0°C), przy gęstości prądu wyższej (ok. 3,5A/dm2). Częstym dodatkiem do kwasu siarkowego jest kwas szczawiowy. Powłoka penetruje w 50% i w 50% wystaje ponad oryginalną powierzchnię elementu. Powierzchnia części anodowanych w ten sposób zyskuje twardość ok. 65 w skali Rockwell’a. Jest to mniej więcej ekwiwalentem hartowanej stali węglowej. Z tego też powodu Anodowanie Typu II jest nazywane anodowaniem twardym.


Żródła:

[1] Praca Zbiorowa"Poradnik galwanotechnika." Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa (2002).

[2] Michna, Š., Lukáč, I., Louda, P., Očenášek, V., & kol. "Aluminium materials and technologies from A to Z" Adin s.r.o. (2007).

[3] aluMATTER

Komentarze
Anna
Data utworzenia:  2016-03-01 11:24:06


W artykule zabrakło mi jednej informacji. Wszystkie stopy aluminium możemy bez przeszkód anodować?
Administrator
Data utworzenia:  2016-03-04 11:40:20


Jest to bardzo szeroki temat. Na pewno zostanie poruszony w oddzielnym artykule. Wszystko zależy jaką funkcję ma spełniać wyrób, jakie parametry ma uzyskać po obróbce powierzchni. Oczywiście nie każdy stop nadaje się do anodowania, wynika to też z dodatków stopowych, które jeśli przekraczają pewne stężenia w stopie- wywołują niekorzystne efekty uboczne. Najbardziej polecane stopy do anodowania serie 5000 i 6000, ale np. durale (stopy serii 2000) nie są polecane do anodowania- obecna w nich miedź powoduje, że powierzchnia produktu robi się matowa, a jeżeli zawartość miedzi przekroczy 2% to pojawią się problemy ze skutecznością uszczelniania.
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018