strzałka do góry

Barwienie na kolor czarny - grubość powłoki anodowej
Utworzony przez:  Zbyszek
Data utworzenia:  2016-03-15 09:25:43


Detal na kolor czarny barwi się pięknie - problem, że powłoka anodowa mierzona metodą prądów wirowych ma zaledwie 1,5 um. Grubościomierz skalibrowany. Jeżeli by tak było naprawdę nie powinno się barwić na głęboką czerń ? Zagadka do rozwiązania ???

Komentarze
Administrator
Data utworzenia:  2016-03-15 13:45:40


Proszę o więcej informacji. Jaki był stop aluminium? Jakie były parametry barwienia (czas, temperatura)? Jest to barwnik organiczny czy nieorganiczny?
Moderator
Data utworzenia:  2016-03-16 14:40:06


Nie da się pobarwić efektywnie powłoki anodowej jeżeli jej grubość jest za mała ( poniżej 10 um ). Więc myślę, że problemu należy szukać w kalibracji urządzenia do pomiaru grubości. Należy uwzględnić czy powierzchnia jest płaska czy zakrzywiona, jaką ma chropowatość. Rozstrzygającym pomiarem może być wykonanie zgładu metalograficznego i pomiaru grubości powłoki uwidocznionej na szlifie ( Metoda mikroskopowa ).
Zbyszek
Data utworzenia:  2016-03-24 09:12:19


Rzeczywiście problem leżał w grubościomierzu, wykonaliśmy pomiar drugi raz innym urządzeniem i wyszła poprawna wartość, około 20 um grubości powłoki anodowej. Dziękuję za pomoc.
Mariusz
Data utworzenia:  2016-04-06 15:26:00


Witam. A ja mam inne zapytanie odnośnie barwienia powłoki tlenkowej na czarno. Przymierzam się do barwienia i jaką metodę Państwo polecają barwienia. Myślę o barwieniu chemicznym bądź elektrolitycznym. Na czym polegają różnice obu sposobów...?

Moderator
Data utworzenia:  2016-04-07 11:23:57


Zarówno w barwieniu chemicznym jak i elektrolitycznym możliwe jest uzyskanie czarnej barwy warstwy tlenkowej, należy jednak pamiętać, że odcienie czerni potrafią być różne w zależności od zastosowanej metody.

W barwieniu chemicznym stosowana jest wyższa temperatura, szczególnie przy intensywnych wybarwieniach, głównie wykorzystywane są barwniki organiczne, które będą mniej trwałe. Na zabarwienie w barwieniu chemicznym wpływa pH kąpieli, które należy często kontrolować i korygować.

W barwieniu elektrochemicznym natomiast należy wziąć pod uwagę zakup instalacji prądowej. Powtarzalność zdefiniowanych odcieni jest uzyskiwana przez wybór odpowiednich parametrów elektrycznych.

Na koniec, należy pamiętać również o dbałości o warunki anodowania- powłoka o niejednorodnej strukturze, nie zabarwi się równomiernie, a także o stosowaniu zawieszek aluminiowych.

czotom
Data utworzenia:  2016-05-30 14:21:40


Barwienie elektrolityczne jest zdecydowanie bardziej odporne na UV, stąd do zastosowań zewnętrznych w zasadzie jest to najlepsze rozwiązanie, jedynym problemem w tej metodzie jest z uzyskaniem intensywnego, czarnego zabarwienia - kolor jest zbliżony do bardzo ciemnego brązu, natomiast w porównaniu z "organiką" widać różnicę w nasyceniu.
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018