strzałka do góry

Uszczelnianie po barwieniu chemicznym
Utworzony przez:  Piotr
Data utworzenia:  2016-03-17 22:38:47


Mam pytanie dotyczące metody uszczelniania detali barwionych chemicznie, gdyż opinie na ten temat są różne... Jaka metoda będzie lepsza - zimne czy gorące uszczelnianie? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Piotr

Komentarze
Administrator
Data utworzenia:  2016-03-18 11:27:55


Patrząc na to d strony ekonomicznej należy zwrócić uwagę na rozmiary wanny, jeśli jest mała, to można uszczelniać na gorąco, jeśli duża to koszt podgrzania kąpieli do uszczelniania robi się już znaczący i bardziej opłacalne jest uszczelnianie na zimno. Jeżeli detale są barwione, trzeba również brać pod uwagę, że uszczelnianie na zimno może zmienić kolor detalu.

Technolog
Data utworzenia:  2016-05-11 10:31:02


Zależy co jest rozumiane przez uszczelnianie na zimno. Uszczelnianie na gorąco zamyka pory w których jest barwnik. Uszczelnianie na zimno odbywa się przez chromianowanie powłoki anodowej. Pory nie są zamykane, co może spowodować wydostawanie się barwnika - utratę koloru. Chyba, że jest jeszcze inny rodzaj uszczelniania na zimno, z którym jeszcze nie miałem do czynienia.

Darek78
Data utworzenia:  2016-05-11 11:04:29


Uszczelnianie na zimno odbywa się za pomocą soli niklu i soli fluorkowych, które wypełniają pory. Anodownie wykonują samo uszczelnianie na gorąco, albo samo na zimno, a tam gdzie są duże moce przerobowe, aby skrócić czas - wykonywane jest nawet dwuetapowe uszczelnianie: na zimno i następnie na gorąco, gdzie to na gorąco jest już właściwie doszczelnianiem.

Moderator
Data utworzenia:  2016-05-11 11:19:11


Szersze informacje o wymaganiach dotyczących zimnego uszczelniania, parametrów kąpieli, zawartości jonów niklu i wolnych jonów fluorkowych można znaleźć w "Wymaganiach znaku jakości QUALANOD". Jeżeli zimna impregnacja jest przeprowadzona starannie, to podczas badania jakości uszczelniania powłoki anodowej wg PN-EN ISO 3210 uzyskiwany jest ubytek masy poniżej 30 mg/dm2, co spełnia wymagania jakości QUALANOD.

Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018