strzałka do góry

Aluminiowe mikrokanałowe wymienniki ciepła
Utworzony przez:  Administrator
Data utworzenia:  2017-04-28 10:51:40


W obliczu coraz bardziej wymagających norm środowiskowych, dotyczących potencjału recyklingowego produktów, ich wydajności, czynników chłodniczych i metod ich stosowania, producenci systemów HVACR szukają możliwości optymalizacji swoich produktów. Ze względu na swoje właściwości fizyczne, aluminium jest w stanie odpowiedzieć na te wyzwania.

Technologia mikrokanałowa

W przeciwieństwie do konwencjonalnych cewek, mikrokanałowe wymienniki ciepła są wykonane w całości z aluminium. Ich kompaktowa konstrukcja oparta jest na wyciskanych mikrokanałowych taśmach lutowanych na twardo w atmosferze ochronnej (CAB). Lutowanie twarde to proces łączenia elementów metalowych za pomocą spoiw ze stopów metali o temperaturze wyższej niż wynosi ich punkt topnienia lecz niższej od temperatury topnienia części łączonych. Połączenie ciągów mikrokanałowych z kolektorami zgrzewanymi szczelinowo pozwala korzystać w pełni z potencjału wymiennika.

Ze względu na mikrokanały znajdujące się we wnętrzu,  wymiennik aluminiowy ma o wiele większą powierzchnię wymiany ciepła w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami opartymi na miedzianych rurkach. Dzięki temu, wymienniki aluminiowe mogą być więc mniejsze i lżejsze - przez co łatwiejsze i tańsze w transporcie - a przy tym bardziej efektywne. Co więcej, aluminiowa budowa wymiennika eliminuje ryzyko korozji elektrochemicznej. Wiele badań porównawczych, w tym w test mgły solnej i siarczanu amonu, udowadnia, że aluminiowe mikrokanałowe wymienniki ciepła są ponad 3 razy bardziej odporne na korozję niż tradycyjne wymienniki lamelowe. Jest to więc rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i trwałe.

Duże oszczędności

Wykorzystanie w układach chłodniczych i klimatyzacyjnych mikrokanałowych wymienników ciepła wykonanych w całości z aluminium przekłada się bezpośrednio na koszty produkcji: aluminium jest bowiem surowcem czterokrotnie tańszym od miedzi. - Mikrokanałowe wymienniki ciepła zapewniają do 10% większą wydajność energetyczną w stosunku do konwencjonalnej konstrukcji aluminiowo-miedzianej – wyjaśnia Michał Karbowy, Kierownik Produkcji w firmie Sapa Aluminium. - Ta technologia pozwala też na zmniejszenie zużycia surowców o ponad 50% oraz na zmniejszenie zużycia czynnika chłodzącego o nawet 40%, co przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów eksploatacji wymiennika, ale i na niższe koszty środowiskowe - dodaje. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mikrokanałowe wymienniki ciepła mogą w całości zostać poddane recyklingowi. Aluminium ma bowiem olbrzymi potencjał recyklingowy: wtórna obróbka nie powoduje utraty jego walorów, a przetopienie istniejącego aluminium wymaga zaledwie 5% energii wymaganej do wyprodukowania go z boksytów.

Dedykowane rozwiązania

W 2015 roku w Düsseldorfie, Sapa przedstawiła dwa dokumenty na temat nowych rozwiązań na Kongresie i Wystawie Technologii Aluminiowych Wymienników Ciepła dla HVACR, który jest organizowany co dwa lata przez Niemieckie Towarzystwo Spawalnictwa (DVS). Wstępne próby tego producenta w tunelach aerodynamicznych, obejmujące testy kondensacji, odwodnienia, powstawania szronu i odszraniania, wykazały obiecujące wyniki i potencjał technologii MPE, dzięki czemu mogą powstawać dziś projekty dedykowane konkretnym branżom i produktom, także o dużej gęstości żeber.

HVAC&R Applications Manual to publikacja grupy Sapa, zawierająca udokumentowane wyniki testów oraz argumenty przemawiające za wyborem aluminium w sferze ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa. Podręcznik porusza wszystkie istotne tematy, jak korozja, stopy aluminium, produkty oraz aplikacja powłok i wyjaśnia zawiłości związane z wykorzystaniem aluminium w tej branży. Przedstawione materiały pochodzą z wyników testów, programów rozwoju, analiz awaryjności i kontrolowanych testów przeprowadzanych w laboratoriach badań i rozwoju firmy Sapa. Zaprezentowane technologie są systematycznie doskonalone, dlatego rozważając zastosowanie mikrokanałowych wymienników ciepła w swojej branży, zalecany jest uprzedni kontakt z producentem, celem przygotowania dedykowanego projektu i uniknięcia ewentualnych błędów.


SAPA

Komentarze
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018