strzałka do góry

Choinki z aluminium
Utworzony przez:  Administrator
Data utworzenia:  2017-12-20 12:22:50


Okres świąteczny jest tuż za rogiem, wiele osób pewnie już ubrało swoje choinki, część z nas jeszcze będzie to robić w najbliższych dniach. Wybieramy choinki żywe lub sztuczne, warto wiedzieć, że także aluminium znalazło swoje miejsce w historii świątecznych drzewek...

W latach 1950 i 60 wielu Amerykanów świętujących Boże Narodzenie preferowało w swoich domach nietypowy rodzaj drzewek świątecznych – wykonane z aluminium. Aluminiowe choinki to najbardziej spektakularne pamiątki z lat’60. Chociaż te modernistyczne drzewka mogły kiedyś być postrzegane jako chwilowa moda, od tego czasu stały się cennym przedmiotem kolekcjonerskim i symbolem minionej epoki.

Historia choinek aluminiowych rozpoczęła się, gdy firma w Chicago, o nazwie Modern Coatings, w 1957 roku po raz pierwszy wyprodukowała świąteczne drzewko z aluminium. Po obejrzeniu produktów firmy Modern Coatings (które sprzedawały się za 75 - 100 $), dyrektor w innej firmie o nazwie Aluminium Specialty Company z Manitowoc, Wisconsin „światowej stolicy aluminiowych naczyń kuchennych” wpadł na pomysł stworzenia tańszego modelu, który konsumenci mogliby kupić i przechowywać poza sezonem w kartonie.

Choinki te szybko stały się hitem, a firma Aluminium Specialty wprowadziła na rynek swoją markę Evergleam w 1959 roku i tylko w pierwszym roku wyprodukowała 200-3000 tys. świątecznych drzewek. Flagowy produkt firmy "Evergleam", sprzedawany był w cenie 25 $ w detalu i 11,25 $ w hurcie.

Na początku były to aluminiowe gałęzie z igłami z folii aluminiowej przymocowanymi do drewnianego lub aluminiowego słupa. Centralny słup miał otwory wywiercone pod kątem, więc po przymocowaniu gałęzi z tkanymi aluminiowymi "igłami" z folii tworzył się kształt drzewka.

Pierwsze drzewka aluminiowe nie mogły być oświetlone w sposób tradycyjny jak żywe choinki lub inne sztuczne drzewka. Zagrożenia związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym uniemożliwiły umieszczanie światełek na gałęziach. Popularną metodą oświetlenia było umieszczenie pod drzewkiem na podłodze "koła kolorów". Koło barwne zawierało różne kolorowe segmenty na przezroczystym plastikowym kole, które kiedy obracało się, rzucało kolorowe światło i rozświetlało metaliczne gałązki choinki. Z czasem ten spektakl został wzmocniony przez obracanie się także choinki. Drzewka z czasem zaczęły zyskiwać inne dodatkowe cechy, takie jak np. "pompony", które odbijałyby światło padające na aluminiowye igły.

Aluminiowe choinki były opisywane jako futurystyczne, przywołujące blask epoki Wyścigu Kosmicznego. Idealnie pasowały do wystroju domów z tamtych czasów.

W ciągu kilku lat te błyszczące, foliowe choinki były wytwarzane przez dziesiątki firm i sprzedawane w milionach. Nawet Elvis Presley ozdobił podwórko przed swoją posiadłością Graceland rzędem tych drzewek. W 1963 roku katalog sklepu Sears tak opisał te drzewka:

"Niezależnie od tego, czy ozdabiasz je niebieskimi lub czerwonymi bombkami ... czy też korzystasz z choinki bez ozdób – te wspaniałe drzewko będzie tematem do rozmów w Twoim sąsiedztwie. Wysoki połysk aluminium daje olśniewający blask. Błyszczące srebrzyste gałęzie wirują i zwężają się do atrakcyjnej realistycznej pełni. Jest naprawdę wytrzymałe... igły są przyklejone i mechanicznie zabezpieczone. Ognioodporne... możesz jej używać co rok." — Sears Catalog, 1963

Niestety początek końca nadszedł w 1965 roku, gdy aluminiowa choinka została wykorzystana jako symbol komercjalizacji Bożego Narodzenia w wysoko cenionym i odnoszącym sukcesy telewizyjnym specjalnym programie z 1965 roku, „A Charlie Brown Christmas”, który zdyskredytował jego przydatność jako dekorację świąteczną. Po tym wydarzeniu aluminiowa choinka zaczęła wypadać z łask, sprzedaż zaczęła spadać, wiele osób ją wyrzuciło na śmieci lub schowało do piwnic i na strych, ale nie był to jeszcze koniec jej drogi.

Aluminiowa choinka obecnie stała się nostalgicznym symbolem minionych czasów. Kolekcjonerzy i wyspecjalizowane muzea przywróciły prawdziwy poziom uznania dla tego niegdyś oczernianego świątecznego wystroju. W połowie lat dwutysięcznych drzewa aluminiowe znalazły rynek wtórny online, a obecnie handel zabytkowymi drzewkami w USA na stronach aukcyjnych jest bardzo duży. W 2005 roku rzadka, wysoka na 7 stóp, różowa aluminiowa choinka została sprzedana za 3600 $. Ponownie te piękne symbole nowoczesnego życia rozjaśniają w okresie świątecznym tysiące domów...


Źródła:

[1] Shimmering nostalgia aluminium christmas tree - eichlernetwork.com

[2] How to decorate your aluminum christmas tree - aluminumchristmastrees.net

[3] Lighting up christmas with aluminium trees - aluminiumleader.com

[4] Aluminum Christmas tree -wikipedia

[5] Wikimedia commons

[6] Publicdomainpictures

[7] J. Lindemann, J. Shimon  "Seasons Gleamings: The Art of the Aluminum Christmas" (2004)


Forum Aluminium

Komentarze
Napisz komentarz
Aby dodać komentarz musisz się zalogować


g -

Zapisz się na newsletter
Forum Aluminium 2018